Każdemu z nas trzeba na nowo się nawracać i wciąż odnawiać w sobie miłość ku Bogu. Szczególną do tego okazją był dzień skupienia, który w naszym seminarium przeżywaliśmy w dniach 20-21 stycznia. W tym czasie modlitwy i milczenia naukę rekolekcyjną wygłosił dla nas ks. Grzegorz Pańczyk, który na co dzień pełni posługę jako misjonarz w Peru.

Rekolekcjonista, wychodząc od swoich doświadczeń duszpasterskich i misyjnych, w obrazowy sposób opowiedział o istocie powołania kapłańskiego: „Kapłaństwo nie może zmienić się w zabawę, należy opierać się pokusie wygodnego życia. Jako duszpasterz w Polsce w pewnym momencie poczułem rutynę. Zacząłem układać sobie wygodne życie na parafii. Wtedy Pan Bóg postawił na mojej drodze kilku ludzi, którzy pomogli mi odkryć w sobie powołanie do bycia misjonarzem. Odważyłem się pójść za tym wezwaniem i, jak dotąd, nie żałowałem tej decyzji.”

Kapłan wskazał też na dzisiejsze wyzwania stawiane kapłanom przez współczesne realia: „W Polsce już teraz istnieje potrzeba re-ewangelizacji. Coraz częściej będziemy spotykać się z ludźmi, którzy niewiele wiedzą ani o Bogu, ani o Kościele. Pan Jezus nie określił limitu wiernych. Posłał uczniów na cały świat. Naszym zadaniem jest pełnić swoją posługę; nie nasza to rzecz, jaka będzie odpowiedź ludzi. Nie wolno nam poddać się zwątpieniu. Nie możemy oczekiwać, że wszystkich zbawimy. Nawet uczniowie Jezusa nie zawsze i nie wszyscy podołali swoim zadaniom.”

Módlmy się za Kościół i starajmy się poznać, czym on naprawdę jest: Kościołem Chrystusowym. Jeden, święty, powszechny i apostolski. Cieszmy się tym Kościołem, w którym wzrastamy” – dodał.

Zwieńczeniem dnia skupienia była uroczysta Msza święta. Sprawowaniu Eucharystii przewodził ks. Grzegorz Pańczyk. „Matka Boża, w którą wpatrywaliśmy się w czasie Adwentu i w okresie Bożego Narodzenia, uczy nas, jak przyjmować Chrystusa” – mówił w homilii – „Módlmy się o Jej orędownictwo, zawierzając Jej swoje życie i potrzeby”.

al. Michał Ciszek