Życie to czas, w którym szukamy Boga 
(św. Franciszek Salezy)

Przez całe nasze życie poszukujemy i na różne sposoby dostrzegamy obecność Boga w naszej codzienności. Często potrzebujemy wielu wysiłków duchowych, a także intelektualnych, aby rozpoznawać Boże oblicze w drugim człowieku; sytuacji, która nas spotyka czy wydarzeniach, które zmieniają bieg naszego życia. Potrzebujemy świadectw, pochylania się nad tajemnicą naszej wiary i pogłębiania wiedzy dotyczącej naszego człowieczeństwa i kultury chrześcijańskiej.  
Obecni to czasopismo, które stanowi owoc pracy i rozważań kleryków, profesorów i osób związanych z Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach. Publikacje skierowane są do wszystkich osób zaprzyjaźnionych z Seminarium, a także do każdego, kto pragnie odkrywać w swoim życiu obecność Pana Boga. Czasopismo jest także pewną formą naszego kontaktu ze społeczeństwem oraz pewną formą katechezy – do której powołany jest każdy uczeń Jezusa Chrystusa. Staramy się przybliżać pewne aspekty wiary, pochylać nad nauczaniem Kościoła, ukazywać różnorodne formy obecności Boga w codzienności życia, a także dzielić się świadectwem naszego odnajdywania Boga i świadectwem naszej wiary.

   Każdego roku wybierany jest temat przewodni, wokół którego oscylują przygotowane artykuły i rozważania. Tegoroczny numer poświęcony jest Eucharystii, która wraz z chrztem i bierzmowaniem znajduje się w centrum „wtajemniczenia chrześcijańskiego” i stanowi źródło życia Kościoła.

   Papież Franciszek zachęca nas, abyśmy ponownie odkryli poczucie sacrum: sakralnego sensu Eucharystii, tajemnic realnej obecności Boga we Mszy świętej.
Przypomina, że każdorazowe sprawowanie Eucharystii „oznacza pozwolenie, aby Chrystus działał w naszych czynach: aby Jego myśli były naszymi myślami, Jego uczucia naszymi uczuciami, Jego wybory także naszymi wyborami” (Katecheza papieska, 4 kwietnia 2018).

   Jako chrześcijanie jesteśmy zobowiązani, aby ukazać konsekwencje naszego czerpania z Eucharystii, przyjmowania i spotykania Jezusa w Eucharystii.
To zobowiązuje, aby się Nim dzielić z innymi, szczególnie z tymi, którzy poszukują Jezusa albo z różnych powodów utracili wiarę w Jego prawdziwą obecność w sakramencie Eucharystii. Sakrament Eucharystii to wielka tajemnica naszej wiary. Jesteśmy wezwani, aby odkrywać Boga ukrytego pod postaciami eucharystycznymi; w Eucharystii bowiem, sam Jezus w mocy Ducha Świętego, oddaje siebie Ojcu za zbawienie świata.

 Dzisiaj trzeba tę prawdę przypominać, ponieważ wielu ludzi, doświadczonych dodatkowo ograniczeniami pandemii, zatraciło w sobie bliskość Jezusa Eucharystycznego, a także straciło z horyzontu wiary potrzebę adoracji i umacniania siebie Eucharystią. Odkryjmy na nowo piękno tego sakramentu. Zachwyćmy się Mszą świętą, adoracją Najświętszego Sakramentu i Liturgią Godzin, aby wydobyć ze szkatuły naszego życia najwspanialsze piękno, jakim jest obecny w Kościele żywy i prawdziwy Bóg.

W imieniu Redakcji

Maciej Żywot

 

W jaki sposób można nabyć czasopismo?

  • Jest ono rozprowadzane przez kleryków podczas Dni Seminaryjnych, które odbywają się każdego roku w parafiach diecezji kieleckiej.
  • Ponadto jest do nabycia każdego dnia na furcie naszego seminarium oraz w zakrystii kościoła Trójcy Świętej. 
  • Można je także nabyć kontaktując się z naszym seminarium.