Życie to czas, w którym szukamy Boga. 
(św. Franciszek Salezy)

Przez całe nasze życie poszukujemy i na różne sposoby dostrzegamy obecność Boga
w naszej codzienności. Często potrzebujemy wielu wysiłków duchowych, a także intelektualnych, aby rozpoznawać Boże oblicze w drugim człowieku; sytuacji, która nas spotyka czy wydarzeniach, które zmieniają bieg naszego życia. Potrzebujemy świadectw, pochylania się nad tajemnicą naszej wiary i pogłębiania wiedzy dotyczącej naszego człowieczeństwa i kultury chrześcijańskiej.  

Obecni to czasopismo, które stanowi owoc pracy i rozważań kleryków, profesorów i osób związanych z Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach. Publikacje skierowane są do wszystkich osób zaprzyjaźnionych z Seminarium, a także do każdego, kto pragnie odkrywać w swoim życiu obecność Pana Boga. Czasopismo jest także pewną formą naszego kontaktu ze społeczeństwem oraz pewną formą katechezy – do której powołany jest każdy uczeń Jezusa Chrystusa. Staramy się przybliżać pewne aspekty wiary, pochylać nad nauczaniem Kościoła, ukazywać różnorodne formy obecności Boga w codzienności życia, a także dzielić się świadectwem naszego odnajdywania Boga i świadectwem naszej wiary.

Każdego roku wybierany jest temat przewodni, wokół którego oscylują przygotowane artykuły i rozważania.
Tegoroczny numer poświęcony jest osobie Maryi, która ukazana została jako Przewodniczka w naszej drodze do nieba.

Dlaczego?

Ponieważ w życiu każdego z nas Maryja we właściwy sobie sposób porusza serce, wskazuje drogę i umacnia w ziemskiej pielgrzymce. Przez testament z krzyża jest także naszą Matką i zawsze wskazuje nam na swojego Syna – Jezusa Chrystusa, który jest Drogą, Prawdą i Życiem. Każdy z nas tak wiele zawdzięcza Maryi. Ona uczy nas zawierzenia siebie Bogu, a także nieustannego trwania przy Nim, nawet w momentach, które wydają się być najcięższymi z prób wiary.

Redakcja czasopisma Obecni

 

W jaki sposób można nabyć czasopismo?

Jest ono rozprowadzane przez kleryków podczas Dni Seminaryjnych, które odbywają się każdego roku w parafiach diecezji kieleckiej.
Ponadto jest do nabycia każdego dnia na furcie naszego Seminarium. Można je także nabyć kontaktując się z naszym Seminarium.