IMG_2939

Pasja sportowa wielu z nas jest oczywiście tylko częścią naszego życia, jakim jest powołanie. W seminarium jednak możemy rozwijać  nasze zamiłowanie do sportu. Do dyscyplin uprawianych najczęściej przez alumnów należą: pływanie, lekkoatletyka (głównie bieganie), jazda na rowerze, tenis stołowy i piłka nożna. Do dyspozycji mamy dobrze wyposażoną siłownię, z której w wolnej chwili każdy z nas może skorzystać.

Najpopularniejszą dyscypliną uprawianą przez kleryków jest piłka nożna. W każdą środę odbywają się treningi na hali sportowej, dzięki którym pracujemy nad naszą formą, co owocuje różnymi osiągnięciami sportowymi. Co roku w miarę możliwości staramy się uczestniczyć w Mistrzostwach Polski Seminariów Duchownych. Jest to czas rywalizacji, ale również integracji i zdobywania nowych znajomych. Podczas ostatnich Mistrzostw Polski nasza reprezentacja zajęła IV miejsce.

Warto wspomnieć także o charytatywnych inicjatywach naszego Koła. Jednym z nich była współorganizacja z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach VI Charytatywnego Turnieju w piłkę nożną pamięci Izy Domagały. Głównym celem Turnieju była zbiórka pieniędzy, które zostały przekazane na leczenie Kacpra Pietronika. Chłopiec cierpi na bardzo rzadką chorobę – deficyt AADC.

Sam św. Jan Paweł II podkreślał, że „więź między Kościołem i sportem to piękna sprawa, która umacniała się z czasem, albowiem wspólnota kościelna dostrzega w sporcie ważne narzędzie integralnego wzrostu osoby ludzkiej. Uprawianie sportu pobudza do zdrowego przezwyciężania samych siebie i własnego egoizmu, ćwiczy ducha poświęcenia i jeśli jest dobrze zorganizowane, sprzyja koleżeństwu w relacjach międzyludzkich, przyjaźni i poszanowaniu zasad.”

dkn Mateusz Jędrocha
al. Damian Liwcha
al. Paweł Smolarczyk