Uroczystość Objawienia Pańskiego, zwana potocznie świętem Trzech Króli, przypada w dniu 6 stycznia. Od czasów chrześcijańskiego antyku pod tą datą wspomina się aż trzy wydarzenia opisane w Nowym Testamencie: nawiedzenie Dzieciątka Jezus przez Mędrców ze Wschodu, Chrzest Jezusa z rąk Jana Chrzciciela oraz cud przemiany wody w wino na weselu w Kanie Galilejskiej. Ponieważ tradycja chrześcijańska dostrzegła w trzech mędrcach pierwszych misjonarzy, którzy zanieśli do swego kraju wieść o narodzinach Mesjasza, 6 stycznia to także Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom oraz Światowy Misyjny Dzień Dzieci. Tego dnia w kieleckiej bazylice katedralnej sprawowana była uroczysta Msza święta, której przewodniczył biskup Andrzej Kaleta. Homilię w trakcie Eucharystii wygłosił ks. Łukasz Zygmunt, dyrektor Wydziału ds. Misji i Ewangelizacji Diecezji Kieleckiej. W swojej wypowiedzi wskazał na potrzeby i rolę misji katolickich. Jednocześnie wyraził on radość z zaangażowania Polaków w dzieła misyjne Kościoła. Jak wspomniał duchowny, w 99 krajach misyjnych pełni posługę 1743 polskich misjonarzy i misjonarek.

Wśród kapłanów sprawujących Najświętszą Ofiarę był obecny także pochodzący z Konga ks. Jean Baptista Ngoyi–Ngoma. Podzielił się on z wiernymi swoim świadectwem oraz opowiedział o potrzebach Kościoła w Kongo. Podkreślił, iż choć wiara prężnie rozwija się w tym kraju, niezbędna jest w nim pomoc ze względu na trudne warunki życia.

Na temat postaci Trzech Króli, ich znaczenia oraz rozwoju dotyczącej ich tradycji można poczytać tutaj: wsd.kielce.pl/zrozumiec-boze-narodzenie/

al. Michał Ciszek

Źródło grafiki: https://emkielce.pl/kosciol/modlili-sie-w-intencji-misjonarzy