2 października 2021 roku w Bazylice Katedralnej w Kielcach o godzinie 12.00 miała miejsce uroczysta Msza Święta wieńcząca jubileusz 850-lecia powstania Katedry Kieleckiej. Celebrował ją arcybiskup Salvatore Pennacio sprawujący funkcję nuncjusza apostolskiego i dziekana korpusu dyplomatycznego w Polsce. Uroczystość była połączona z pielgrzymką Róż Różańca Świętego, które licznie się zgromadziły. Wśród koncelebrujących księży znaleźli się między innymi: bp Jan Piotrowski, bp Marian Florczyk, bp Andrzej Kaleta, bp Piotr Skucha, bp Piotr Greger, abp Tadeusz Wojda, bp Kazimierz Gurda i opat klasztoru w Jędrzejowie Rafał Ściborowski.

Na samym początku liturgii bp Jan Piotrowski zabrał głos i pozdrowił wszystkich zebranych w Bazylice abpa Salvatore Pennacio, biskupów, księży kanoników, gości z parlamentu, uczelni wyższych, służby mundurowe, księży wikariuszy, proboszczów. Bp Marian Florczyk odczytał list papieża Franciszka, w którym papież zapewnił o jego solidaryzowaniu się z wiernym parafii katedralnej i wszystkimi gośćmi w uroczystościach dziękczynnych za dar tej budowli i dobro w tych murach dokonane. Następca Św. Piotra przywołał datę 13 czerwca i 1805 roku gdy papież Pius VII bullą „Indefessum personarum” powołał do istnienia diecezję kielecką. List zakończył udzielając zgromadzonym apostolskiego błogosławieństwa.

Homilię wygłosił biskup Jan Piotrowski. Mówił o radości wynikającej z jubileuszu nie możliwej do wyrażenia słowami, obrazie Matki Bożej Kieleckiej Łaskawej, który znalazł dom w Bazylice, wizycie Św. Jana Pawła II w Kielcach. Pierwszą i podstawową drogą Kościoła jest człowiek, prowadzi ona do odkupienia – powiedział biskup.

Po Komunii Świętej w imieniu wszystkich zebranych proboszcz parafii katedralnej ks. kan. Adam Kędzierski złożył podziękowania na ręce abpa Salvatore Pennacio i wręczył mu album z historią Bazyliki Katedralnej oraz obraz Matki Bożej Łaskawej.

Zdjęcia pochodzą ze strony: http://www.kielcekatedra.pl/aktualnosci/parafia/76541/zakonczenie-jubileuszu-850-lecia-kieleckiej-katedry

                                                                                                                                                                       al. Paweł Skóra