W czwartek 23 marca trzech alumnów z naszego seminarium udało się do prowadzonego przez siostry dominikanki Specjalnego Ośrodka Wychowawczego w Kielcach, by wraz z ich podopiecznymi przeżywać okres Wielkiego Postu i przygotować się do uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego.

Młodzież z placówki podzieliła się na dwie części. Dziewczęta pod opieką jednej z sióstr poszły na Drogę Krzyżową wiodącą spod katedry na Karczówkę. Rozważania do poszczególnych stacji były czytane przez dzieci; każde z nich miało ze sobą rekwizyty nawiązujące do którejś z postaci pasyjnych, odpowiednio do swojej stacji („Weronika” chustę, „Cyrenejczyk” krzyż, itd.). Towarzyszyło im dwóch alumnów podążających z akolitkami w formie pochodni.

„Było to ciekawe doświadczenie, rozważania przygotowane przez siostrę były bardzo poruszające oraz napisane w ciekawej formie – każda z postaci Drogi Krzyżowej mówiła w nich bowiem w pierwszej osobie, snując refleksje nad swoją postawą” – wspomina jeden z nich – „wywarł na mnie wrażenie fakt, iż dziewczynom udawało się w trakcie pozostawać skupionymi i w milczeniu. Jestem bardzo zadowolony, że mogłem być tam wtedy z nimi”.

W tym czasie grupa chłopaków wraz z siostrami i wychowawcami oraz jednym z kleryków pozostawali w należącej do placówki kaplicy, trwając na adoracji krzyża; obecna była także młodzież z zewnątrz. W trakcie modlitewnego czuwania odczytywano modlitwy oraz śpiewano pieśni; przeplatane były one z momentami milczenia i cichą modlitwą osobistą.

al. Michał Ciszek