Jan de Ávila, choć mało znany w Polsce, zalicza się w poczet wielkich mistyków XVI-wiecznej Hiszpanii (obok takich postaci, jak św. Teresa z Ávili, św. Ignacy Loyola i św. Jan od Krzyża). Relikwie doktora Kościoła zostały sprowadzone do naszego seminarium dzięki staraniom ojca duchownego alumnów, ks. Marcelego Frączka, który nauczanie świętego o modlitwie obrał za za temat swej pracy doktorskiej.

Wprowadzenie relikwii miało miejsce 10 maja podczas uroczystej mszy świętej w seminaryjnej kaplicy św. Stanisława, której przewodniczył i na której homilię wygłosił biskup Jan Piotrowski. Na Eucharystii obecny był seminaryjny zarząd, księża profesorowie, mieszkające i posługujące w seminarium siostry boromeuszki oraz pracownicy kieleckiego WSD. Po zakończeniu liturgii istniała możliwość ucałowania relikwii świętego.

Warto wskazać na pewną ciekawą zbieżność: św. Jan de Ávila miał wpływ na rozeznanie powołania przez św. Franciszka Borgiasza SJ, generała jezuitów, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli tego zakonu. Tenże św. Franciszek zdecydował zaś o przyjęciu do nowicjatu Stanisława Kostki, który z kolei jest patronem naszej kaplicy.

al. Michał Ciszek