7 maja 2021 r. obchodziliśmy Uroczystość Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej – Patronki Kielc. Obchody Uroczystości wpisały się w Rok Jubileuszowy 850-lecia istnienia Bazyliki.

Z tej okazji o godz. 19.00 w Bazylice Katedralnej odbyła się uroczysta Msza Święta. Przewodniczył jej arcybiskup Tadeusz Wojda – metropolita gdański, który urodził się w Kowali nieopodal Kielc. Była koncelebrowana przez biskupów: Jana Piotrowskiego, Mariana Florczyka i  Andrzeja Kaletę.

Podczas homilii abp Wojda mówił o wielkim przywiązaniu i pragnieniu oddawania czci Matce Bożej w mieszkańcach Kielc, owocującej potem założeniem arcybractwa różańcowego. Zwrócił uwagę na konieczność pojednania się z samym sobą, aby dzięki temu pojednać się z Bogiem i drugim człowiekiem. Zachęcił do praktyki modlitwy – wspólnej i prowadzonej w skupieniu – aby „trwać jednomyślnie na modlitwie”. Na koniec homilii polecił wszystkim zebranym aby z całą mocą świadomości zawierzyli się Maryi.

Po Komunii Świętej nastąpiło ofiarowanie trzech darów arcybiskupowi: repliki antyfonarza zawierającego najstarszy zapis utworu Gaude Mater Polonia, medalu jubileuszowego 850-lecia parafii Bazyliki Katedralnej w Kielcach oraz obrazu Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej.

Uroczystość zwieńczyła procesja na zewnątrz świątyni w celu odnowienia aktu zawierzenia się Matce Bożej, po której nastąpiło uroczyste błogosławieństwo.

 

al. Paweł Skóra

 

`