W piątek 29.01.2021r. o godzinie 10.30 w Bazylice Katedralnej odprawiono Mszę Świętą żałobną w intencji zmarłego Księdza doktora Edwarda Chata. 

Ksiądz doktor Edward Chat urodził się 5 stycznia 1923 roku w Dłużcu. Uczył się w liceum katolickim im. św. Stanisława Kostki w Kielcach, gdzie następnie wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego i przyjął święcenia kapłańskie przez posługę bp. Czesława Kaczmarka. Przez 20 lat pełnił urząd ojca duchownego w kieleckim seminarium. Przed Mszą Świętą diakon Nikodem Wawrzyniak – którego śp. Ksiądz Chat był wujkiem – poprowadził modlitwę różańcową.

Liturgii przewodniczył ksiądz Biskup Ordynariusz Jan Piotrowski. Homilia, którą wygłosił mówiła o: tęsknocie za Bogiem wpisanej w ludzkie życie, śmierci, ostatecznym celu człowieka oraz wdzięczności obecnej w życiu księdza Chata, jaką okazywał Bogu. Padły także słowa zwracające uwagę słuchaczy na trudne czasy, w których śp. Ksiądz Chat przeżywał swoją młodość. Podkreślono, że był to czas jego duchowego dojrzewania.

Słowami: „Niech więc Maryja wprowadzi Cię do Domu Ojca, gdzie jest mieszkań wiele” Biskup zakończył homilię. Uroczystości pogrzebowe dobiegły końca w rodzinnej miejscowości Księdza Chata – w Dłużcu.

 

                                                                                                                                                                              al. Paweł Skóra