Elementem formacji seminaryjnej są odbywające się co miesiąc dni skupienia, w trakcie których możemy choć na kilka godzin oderwać się od codziennej rutyny, by wciąż na nowo odnawiać i pogłębiać swoje życie duchowe w relacji z Chrystusem. W trakcie czerwcowego dnia skupienia, który przeżywaliśmy od 16 do 17 czerwca, naukę rekolekcyjną wygłosił dla nas ksiądz Konrad Kościk, wicerektor Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

W trakcie kolejnych konferencji ksiądz rekolekcjonista, nawiązując zaróno do nauki Kościoła, jak i do osobistego doświadczenia, mówił o roli zaufania oraz wewnętrznego wyciszenia w budowaniu naszej więzi z Panem Bogiem. Udzielił także cennej porady dotyczącej użytku duchowego z pełnienia codziennych obowiązków: „Aby nasza praca stawała się modlitwą, niezbędne jest spełnienie trzech warunków. Po pierwsze, daną czynność wykonujemy dla Boga, po drugie – w konkretnej intencji, po trzecie – to, co robimy, robimy najlepiej, jak potrafimy”.

Zwieńczeniem dnia skupienia była uroczysta msza święta w seminaryjnej kaplicy św. Stanisława. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. Kościk.

alumn Michał Ciszek