W okresie Adwentu w sposób szczególny pamiętaliśmy o spełnianiu uczynków miłosierdzia, w tym także o pocieszaniu więźniów. 22 grudnia 2022 r. alumni naszego seminarium uczestniczyli w Wigilii z udziałem osadzonych w kieleckim areszcie śledczym na ul. Zagnańskiej.

Obchody Wigilii rozpoczęły się od spektaklu jasełkowego w wykonaniu więźniów. W zorganizowanie przedstawienia czynnie zaangażowali się klerycy. „Można było dostrzec, jak bardzo zależało występującym na odpowiednim przygotowaniu się do ról, na zapamiętaniu swoich kwestii” – stwierdza jeden z alumnów. Na Wigilii obecnych było kilkudziecięciu więźniów obojga płci, niektórzy członkowie zarządu aresztu śledczego, a także pochodząca z Sycylii s. Nazarena Scopelliti, która od lat 90. angażuje się w posługę w więzieniu na Zagnańskiej. Do placówki przybył również biskup kielecki Jan Piotrowski, który złożył zebranym życzenia i udzielił im błogosławieństwa. Oficjalne życzenia złożyli także przełożeni aresztu oraz jeden z osadzonych. Później przyszła pora również na indywidualne dzielenie się opłatkiem, po którym wszyscy zasiedli do wieczerzy wigilijnej. Zwieńczeniem świętowania było odśpiewanie włoskiej kolędy Venite fedeli.

„Zaangażowanie osadzonych w więzieniu w organizację obchodów Wigilii oraz ich chętny udział w uroczystości chwytają za serce” – podsumowuje jeden z alumnów – „Wigilia w więzieniu z udziałem kleryków jest wieloletnią tradycją naszego seminarium, choć pandemia zmusiła nas do jej zawieszenia. Tegoroczne spotkanie było pierwszym po dwuletniej przerwie. W przyszłości zamierzamy częściej organizować tego typu wydarzenia, planujemy na przykład spotykanie się z więźniami na katechezie” – dodaje.

al. Michał Ciszek