Dziś czujemy się złączeni współczuciem i miłością z tym, który po niesprawiedliwym wyroku poniósł śmierć na krzyżu. Ta bliskość z Jezusem powoduje że Jego ból staje się naszym bólem” – tymi słowami biskup Marian Florczyk zaczął homilię podczas liturgii na cześć Męki Pańskiej rozpoczynającej Triduum Paschalne w Wielki Piątek.

Liturgia Męki Pańskiej w Bazylice Katedralnej w Kielcach rozpoczęła się o godzinie 18.00, przewodniczył jej biskup Marian Florczyk. W wygłoszonej homilii zaznaczył że: zdolność współczucia innym obrazuje nasze serca, życie bez prawdy Bożej prowadzi do nienawiści i niesprawiedliwości oraz że Jezus jest Prawdą o sensie życia człowieka.

Jednym z zdań kończących homilię zachęcił do „bycia Bożym człowiekiem”. Po homilii nastąpiło odsłonienie krzyża podczas, którego biskup, kapłani i wierni mogli oddać hołd Jezusowi. Na końcu liturgii wszyscy uczestniczący udali się do Grobu Bożego.

al. Paweł Skóra

 

Pełniejszy tekst oraz zdjęcia na Radiu eM: Biskup Marian Florczyk: Zrozumieć krzyż to zrozumieć Boga i Jego troskę o każdego człowieka – Radio eM Kielce