Dom dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie

Dom dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie im. Sługi Bożego ks. Wojciecha Piwowarczyka zajmuje się osobami z niepełnosprawnościami ruchowymi i osobami starszymi, ale nie tylko. Ten Dom również jest miejscem praktyk wakacyjnych kleryków na turnusach tzw. wczasorekolekcji, które odbywają się w lipcu i sierpniu. To czas, kiedy alumni mogą przez dwa tygodnie zajmować się konkretnie przydzielonym niepełnosprawnym. Opieka polega na pomocy w codziennych czynnościach np. ubieraniu, podawaniu posiłków, a także organizowaniu różnych zabaw i gier. Najważniejszym aspektem tegoż czasu jest codzienna Msza Święta, modlitwy poranne i w ciągu dnia: różaniec lub Koronka do Miłosierdzia Bożego. Klerycy mają pieczę nad oprawą liturgiczną m.in. poprzez angażowanie uczestników w Liturgię Słowa oraz śpiew. Poza tym odbywają się konferencje o charakterze duchowym i wycieczki do rożnych miejsc w celach wypoczynkowych. 
Oprócz turnusów są różne spotkania i zabawy z osobami niepełnosprawnymi, na których klerycy również mogą uczestniczyć m.in. w ognisku poturnusowym czy zabawie sylwestrowej.
Placówka dostarcza wiele radości, choć praca nie jest łatwa, bowiem wymaga wiele siły nie tylko fizycznej, ale duchowej. Jednakże owe miejsce pokazuje piękno Kościoła i uczy odpowiedzialności za drugiego człowieka, który został powierzony klerykowi- wolontariuszowi.

al. Mateusz Magiera

no images were found