14 czerwca br. w progi seminarium zawitali studenci z Centralnego Ośrodka Duszpasterstwa Akademickiego w Kielcach Wesoła 54, którego duszpasterzem jest wykładowca naszej Alma Mater – ks. Rafał Dudała. Goście przybyli do nas w ramach cyklu akademickich spacerów po Kielcach. Studenci podczas wypraw chcą odwiedzić miejsca, które codziennie są przez nich mijane, ale nie zawsze do końca im znane.

        Jednym z punktów sobotniego spaceru było właśnie Wyższe Seminarium Duchowne w Kielcach. Gośćmi zajęli się członkowie Koła Historycznego: Patryk Kundera i Daniel Olejarczyk. Alumni przygotowali dla nich wycieczkę historyczną po gmachu seminarium.

Studenci poznali dzieje tejże uczelni, odwiedzili miejsca, w których klerycy na co dzień przygotowują się do Kapłaństwa na czterech płaszczyznach: intelektualnej, duchowej, ludzkiej i pastoralnej. W programie mieli możliwość zobaczyć dobra kultury narodowej, o które seminarium dba od kilku wieków: inkunabuły i starodruki, które są zasobami seminaryjnej biblioteki.

Studenci dostali również zastrzyk informacji na temat codziennego życia alumna: modlitwy, nauki i pracy. Dzięki takiemu spotkaniu mogli się przekonać, że klerycy mają możliwość rozwijania się na wielu płaszczyznach i że ich życie jest w wielu aspektach podobne do trybu jaki prowadzą świeccy studenci. Jako alumni żywimy wielką nadzieję, że kogoś spośród tej grupy młodych ludzi Pan powoła do służby Bogu i Kościołowi, bo żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało.

Al. Patryk Kundera

Koło Historyczne WSD Kielce

Strona duszpasterstwa