Byłem w więzieniu, a przyszliście do Mnie (Mt 25, 36)
Areszt Śledczy w Kielcach
W kieleckim Areszcie Śledczym osadzonych jest ok 1200 osób. Działalność seminarzystów w tej placówce jest odpowiedzią na wymaganie stawiane przez Kościół, które wynika z jednego z uczynków miłosierdzia co do ciała: „więźniów pocieszać”.
Cotygodniowe spotkania z osadzonymi na katechezie oraz wspólnej modlitwie pomagają im zrozumieć popełnione w życiu błędy a także uwierzyć w miłość Boga do nich.
Klerycy wraz z więźniami organizują coroczne jasełka oraz Misterium Męki Pańskiej. Wraz z służbami zakładu organizują zawody np. w tenisa stołowego. Do aresztu w każdą środę uczęszcza siedmiu alumnów: dkn Piotr Wojtasiński, Mateusz Szostak, Adam Majewski, Paweł Latos, Jakub Janicki, Michał Woźniak i Szymon Ciombor wraz z s. Nazareną Scopelliti ze Zgromadzenia Sióstr Kolegium Świętej Rodziny w Kielcach.
Klerycy posługują w tym miejscu od wielu lat. W historię aresztu wpisało się wielu kapłanów, wśród nich są profesorowie Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach: ks. dr Andrzej Kwaśniewski, ks. dr Miłosz Hołda, czy ks. dr Rafał Dudała.
Osadzonych klerycy polecają Bogu podczas modlitw Koła Miłosierdzia w kaplicy seminaryjnej. Proszą dla nich o siłę i ufność w Boże Miłosierdzie oraz o ich wewnętrzne nawrócenie.
Jeden z alumnów podkreśla, że głęboko wierzy w sens tego co robi. Pomagam w tej placówce bo wierzę, że Bóg kocha i chce zbawienia każdego człowieka. Myślę, że takie doświadczenie niesamowicie ubogaca mnie w mojej formacji przygotowującej do Kapłaństwa.
Miłosierdzie Boże narodziło się w Betlejem
Młodzi u więźniów
Misterium w Areszcie Śledczym